Letisko
BRATISLAVA

Letisko
KOŠICE

Letisko
PIEŠŤANY

Letisko
POPRAD-TATRY

Home
Letecké spoločnosti
Mapy destinácií
Lietadlá
Fotogaléria
Diskusné fórum
Zápisky cestovateľa
Registrácia
Prihlásenie


e-mail
web@slovak-airports.net


copyright
©
slovak-airports.net
2002-2024

Čo priniesol rok 2003

Rok 2003 patril v leteckej doprave na Slovensku medzi tie významnejšie. Nevznikla žiadna nová spoločnosť, zmenami však prešli všetky lietadlové parky. Low-cost prepravca SkyEurope Airlines sa rozrástol o Boeing 737-500 (Adriana), rovnaké lietadlo koncom roka pribudlo aj do flotily "maďarsej verzie" tejto spoločnosti. Počet Embraerov 120 vzrástol na štyri kusy. Koncom júna 2003 priletel na Slovensko aj Boeing 757-200 pre Air Slovakiu. Slovenské Aerolínie predali trojicu svojich Tupolevov, ostal im iba jeden Boeing 737-300. Všetky tri spoločnosti na rok 2004 ohlásili ďalšie zväčšovanie počtu lietadliel.

Bratislavské letisko získalo v uplynulom roku asi najviac. Bolo otvorené množstvo nových destinácií, alebo sa zvýšil počet letov na už existujúcich linkách. SkyEurope Airlines už koncom marca otvoril Štutgart. V priebehu leta sa začalo lietať do Londýna a Paríža, neskôr do Benátok. V letnej sezóne smerovalo monožstvo letov aj na chorvátske pobrežie do Splitu, Dobrovníka a Zadaru. Linka do Mníchova nemala úspech a bola zrušená. V septembri začala Air Slovakia lietať do Birminghamu a Dillí. Tradičné blízkovýchodné destinácie Tel Aviv, Larnaca a Kuwajt sa však do zimného letového poriadku 2003/04 nedostali. Slovenské Aerolínie otvorili iba linku do Bruselu, na ktorej lietajú 3x týždenne. Ukrajinská spoločnosť Aeromost Kharkov znovuotvorila linku do Kyjeva, do Frankfurtu začal v decembri lietať nemecký Cirrus.

Letisku Košice boli odsúhlsené peniaze na dostavbu nového terminálu. Od septembra Austrian Airlines liata na linke do Viedne 2x denne. V marci spoločnosť SkyEurope urobila z Košíc svoju druhú základňu a otvorila lety do Prahy. Koncom júla začala na linke spolupracovať s ČSA. Letový poriadok vnútroštátnej linky medzi Bratislavou a Košicami prešiel v roku 2003 mnohými úprvami. Ku koncu roka sa na linke lietalo 4x denne, cez vikend raz denne. Počas leta na linke lietali aj Slovenské Aerolínie. Išlo o akciu: jeden let cez výkend, letenka aj s poplatkami stála 990 SK. Na letisku sa v lete objavovalo aj lietadlo Air Slovakie, ktoré smerovalo z Bratislavy do Tel Avivu (a späť) práve cez Košice.

Popradskému letisku sa ani tento rok nedarilo udržať si pravidelnú linku. Do Prahy a Bratislavy sa lietalo iba do konca marca. V letovom poriadku SkyEurope sa už žiadne tatranské destinácie neobjavili. Prekvapila spoločnosť Aermost Kharkov, ktorej sobotná linka z Kyjeva do Bratislavy má od 27. decembra v Poprade medzipristátie v oboch smeroch.

Od júla ma svoju linku už aj letisko Sliač. České Aerolinie lietajú do Prahy každý pracovný deň.

Na záver treba ešte spomenúť snahy Air Slovakie. Plán lietať do indického Amritsaru a na londýnsky Heathrow im nevyšiel. Slovenské Aerolínie spustili reklamnú kampaň, nový rok však začali iba s dvoma pravidelnými linkami.

11.1.2004, Bon-Cu


Za údaje zverejnené na týchto stránkach a ani za následky ich použitia neručíme!