Letisko
BRATISLAVA

Letisko
KOŠICE

Letisko
PIEŠŤANY

Letisko
POPRAD-TATRY

Home
Letecké spoločnosti
Mapy destinácií
Lietadlá
Fotogaléria
Diskusné fórum
Zápisky cestovateľa
Registrácia
Prihlásenie


e-mail
web@slovak-airports.net


copyright
©
slovak-airports.net
2002-2023

Zimná sezóna v znamení šetrenia

Drahá ropa trápi aerolínie po celom svete. Dôsledkom toho je rušenie a redukcia mnohých liniek. Toto viditelne zasiahne aj zimnú ponuku leteckých spoločností na Slovensku.

Letisko Bratislava

Nastávajúca zimná sezóna bude v Bratislave na novinky chudobná. Ohlásená je zatiaľ iba jedna nová pravidelná linka do Edinburghu. Lietať tam začne už začiatkom novembra Ryanair s frekvenciou 4x týždenne. Žiaľ, väčšiu skupinu tvoria destinácie, ktoré v Bratislave končia. Írsky Ryanair úplne ukončí prevádzku na trati do Girony pri Barcelone. Domáci prepravca SkyEurope zruší lety do Birminghamu (posledný let 28. septembra), Corku a Dublinu (do konca októbra). Birmingham (3x týždenne) a Dublin (denne) však aj naďalej ostávajú v ponuke Ryanairu. Pravidelnú zimnú pauzu dostane aj všetkých deväť čisto letných liniek od SkyEurope (Atény, Burgas, Split či Varna).

Slovenská letecká spoločnosť, SkyEurope Airlines, bude z Bratislavy počas zimnej sezóny 2008/2009 pravidelne lietať do šiestich destinácii. Letná novinka, turecký Istanbul, ostáva v ponuke s tromi týždennými letmi. Dôležitá je ale zmena letových časov. Od konca októbra to už nebude nočna linka, odlety z letiska M. R. Štefánika budú po novom presne na poludnie. Aj Manchester je v ponuke, no tiež so zmenenými letovými časmi. Odlety z Bratislavy denne o 16:50. Talianska metropola Rím je bez zmien, lietať sa tam bude aj naďalej denne. Parížske letisko Orly je v ponuke 2x denne, v nedeľu iba raz. Do Londýna (Luton) budeme tiež mocť letieť 2x denne, vo štvrtky budú lety až tri. Na vnútroštátnej trase medzi Bratislavou a Košicami spoločnosť ponúkne štyri denné lety, resp. 25 letov za týždeň.

Írsky nízkonákladový dopravca Ryanair bude aj v zime lietať do Frankfurtu (Hahn), avšak už len 4x týždenne. Denná linka do Štokholmu bude od oknca októbra v prevádzke iba 3x za týždeň. Aj naďalej bez podstatnej zmeny ostáva v ponuke Bristol (2x týždenne) a East Midlands (4x týždenne). Dva denné lety do Londýna (Stansted) sa opať budú lietať tak ako počas minuloročnej zimy. Teda odlety z Bratislavy denne o 10:00 a 22:30. Od zimenj sezóny je posilnená linka do Milána (Bergamo). V nepárne dni poletí do tejto destinácie lietadlo Ryanairu 2x denne, odlety z Bratislavy o 08:35 a 21:45. V ostatných dňoch sa bude lietať iba o 20:40.

Obnovená linka do Moskvy by mala byť aj počas zimnej sezóny v prevádzke 2x týždenne. Ruský prepravca Aeroflot, ktorý túto linku prevádzkuje, ponúka pondelkové a piatkové lety s odletom z Bratislavy o 13:45.

České Aerolínie ponechávajú linku do Prahy bez výrazných zmien. Počet letov ostáva nezmenený, teda cez pracovné dni 4x denne, cez víkendy o jeden alebo dva lety menej. Rovnako je na tom aj nemecká Lufthansa a jej lety do Mníchova. V pracovných dňoch 3x denne, v sobotu a nedeľu 2x.

Letisko Košice

Z Košíc bude v zime pravidelne nalietavaných päť destinácií. SkyEurope zatvorí linku do Prahy a Dublinu, aj naďalej však ponúka britský Manchester. Lietať sa tam bude 3x týždenne. Ráno o 07:15 bude mať odlet linka na londýnske letisko Luton, vždy v pondelok, stredu, piatok a sobotu. ČSA spája Košice s českou metropolou už tradične štyrmi dennými letmi. Linka Austrian Airlines do Viedne je bez zmien, v prevádzke bude 2x denne (okrem ut., sob. a ned.).

Ostatné letiská

V Poprade ostáva jedna pravidelná linka do Londýna (Luton), ktorú prevádzkuje SkyEurope. Lietať sa bude v rovnakých dňoch ako z Košíc, odlet z Tatier o 13:20. Žilinskému letisku ostane linka do Prahy obsluhovaná lietadlami Českých Aerolínií. Počet letov bude rovnaký ako počas letnej sezóny, teda odlety ráno o 05:20 denne okrem nedele a v pracovné dni aj o 15:30.


Nová slovenská letecká spoločsnoť DanubeWings, ktorá plánuje otvoriť aj pravidelné linky, zatiaľ tieto svoje zámery neupresnila. Rovnako tak nie je zverejnený ani zimný letový plán Air Slovakie. Tá takmer počas celej letnej sezóny lietala iba na jednej pravidelnej linke z Bratislavy do Tel Avivu.

Zimný letový poriadok bude v platnosti od 26. októbra 2008 do 28. marca 2009.

10.9.2008, Bon-Cu


Za údaje zverejnené na týchto stránkach a ani za následky ich použitia neručíme!